huumoriprisma
Eestimaa Rohelised on populaarseim erakond aprillis

Eestimaa Rohelised on populaarseim erakond aprillis

Täiesti ootamatult tõusis Erakond Eestimaa Rohelised kõigi erakondade populaarsuseuuringute järgi populaarseimaks erakonnaks Eestis. Kui märtsis olid Rohelised veel kõigi Riigikogu erakondade ja Eesti200 järel populaarsuselt seitsmes erakond, siis aprillis tõusis Roheliste reiting uskumatuna tunduva 26% peale. Järgnesid Reformierakond 23%, EKRE 17%, Eesti200 16%, Isamaa 7% ja sotsid 7%. Keskerakonna populaarsus kukkus paraku nulli peale.

Mis võis mõjutada roheliste nii kiiret tõusu kõigest mõne protsendi toetuse pealt absoluutsesse tippu?

Analüütikud nägid selle taga eeskätt asjaolu, et rohelised on juba pikki aastaid rääkinud sellest, et tuleb vähendada energeetiliset sõltuvust Venemaast ja jõuliselt ära teha rohepööre. “Erakonnad, kes on olnud aastaid võimul, on rääkinud üht ja teinud teist, ühel hetkel pidi see tagasilöök tulema,” kommenteeris poliitikateadlane Mõnus Saarts ja lisas, et roheliste puhul on nüüd oluline see, kuidas nemad oma sõnumid ja tegevused välja kannavad. “Rohelistel on hea olnud aastaid õiget juttu rääkida, sest neil pole valitsusvastutust olnud. Vastutusega kaasneb aga ka lobiorganisatsioonide suurenenud tähelepanu ja igasugu toetuspakkumised metsasaagijatelt ja põlevkivikeemia inimestelt, millele on keskmise vastupanuvõimega poliitikul raske vastu seista. Kas rohelised suudaksid päriselt ka oma programmi ellu viia, seda me ju täna ei tea. Samas ei tea me seda ka Eesti200 puhul, aga nende populaarsus on juba päris pikalt üsna kõrgel püsinud,” tähendas Saarts.

Mis aga põhjustas Keskerakonna sedavõrd kõrge kukkumise, et kuu aega varem ligi paarikümne protsendiselt toetuselt täitsa nulli kukuti? “Eks suurimat rolli siin mängis kahtlemata see, et Keskerakonna reiting püsis paljuski rahvasaadik Martin Repinski isiklikul renomeel ja tuntusel,” arutles tuntud politoloog Juhannes Kivirähk. “Märtsis saabus aga uudis, et Repinski lahkub Keskerakonnast, hoolimata Ratase ja Karilaiu keelitamisest. See oli Keskerakonnale muidugi surmahoop, mida püüti varjata Tallinna linnapea Kõlvarti abiellumisega tuntud võidusõitja Kovalenkoga, kuid ainult pehmeid väärtusi pakkudes nii kõva mainepauku, nagu Repinski lahkumine tõi, pole võimalik korvata,” hindas Kivirähk olukorda objektiivselt.

Värskeid uudiseid jälgides selgus aga Repinski on asutanud uue MTÜ nimega Eesti Äpitaksojuhtide Ordu. Kas sellest võiks lähiajal kasvada uus erakond, seda näitab juba Bolti äpp ja lähitulevik.

Leave a Reply