Stebby
Kuidas ma MTÜ Spordiseltsiga tühjalt kohalt “tülli läksin”

Kuidas ma MTÜ Spordiseltsiga tühjalt kohalt “tülli läksin”

Üleeile ilmus Geeniuses lugu, mille pealkirjaks oli “Stebby asutaja Marti Soosaar kahtlustab, et ettevõtjad hiilivad MTÜ kaudu maksudest kõrvale.”

Selle loo peale on küsinud minult kommentaari isegi mu kolleegid Stebbyst ja üks neist küsis isegi, et kas meil maksab teisi maha teha. Samuti oli lugu Geeniuse uudiskirjas, kus oli lisatud väide, et Spordiselts lükkas mu väited ümber.

Mul on tunne, et vähemalt enda tuttavate jaoks ma võiksin selle asja oma blogis veidi selgemalt lahti rääkida. Paljudel ei pruugi olla ka Geeniuse digitellimust, nii et nad loo sisu nad ehk ei näinudki.

Kuidas see lugu Geeniusse sai?

Alguse sai asi sellest, et rääkisin Geeniuse ajakirjanikuga Stebby nimevahetuse teemadest ja ka meie uuest koduste videotreeningute platvormist FitQ.

See lugu ilmus siin.

Muu hulgas uuris ajakirjanik Stebby konkurentide kohta ja kuna Stebbyl on erinevat tüüpi konkurente, siis seal mainisin ka Spordiseltsi ja mainisin, et mu meelest see ärimudel, millega nad toimetavad ei ole tänases kontekstis mu meelest juriidiliselt korrektne ja läbipaistev. Täpsustan seda mõtet hiljem, miks ta pole korrektne, hetkel mainin, et Spordiselts ise ei tee tegelikult midagi valesti ega riku ühtegi seadust.

Ajakirjanikul tekkis selle lühikese viite peale huvi teemat edasi kaevata ja ta kirjutas mulle järgmisel päeval uuesti ja küsis lisakommentaari sellele lausele, et sellest eraldi lugu teha.

Mis materjali ma ajakirjanikule andsin?

Andsin edasi maksuameti vastuse nendega peetud kirjavahetusest ning samuti info, et tegelikult on Äripäev sellel teemal loo kirjutanud ning tegelikult see lugu mingit erilist resonantsi ei saanud ehk võib olla pole ka täna lugejatele suurt huvi pakkuv.

Lisasin ka täpsustava kommentaari, et minu hinnangul Spordiselts midagi valesti ei tee. Tsiteerin lõiku oma kirjast:

Muide, tegelikult pole absoluutse kindlusega võimalik öelda, et kas keegi rikub seadust või ei. Nimelt, kui ettevõtted teevad Spordiseltsile annetuse ja maksavad sellelt maksud, siis on seaduse ees kõik puhas. Spordiselts on põhikirja järgi tegelikult tavaline spordiühing ja kui ta saab annetusi firmadelt ja oma liikmete sportimise eest maksab, siis nemad seadust ei riku.

Seaduse rikkumine toimubki selle koha peal, kus suur ettevõte (Selver, Coop jt kliendid) kannab teadlikult Spordiseltsile raha, mitte annetusena vaid tegelikult oma töötajate ja nende pereliikmete sportimise toetamise eest juhul kui nad jätavad maksud tasumata. Aga seda mina väita ei saa, et nad jätavad need tasumata, sest ma ei tea. Loogiline oleks arvata, et miks nad muidu seda skeemi kasutavad, aga kindel selles olla ei saa ja kontrollida ei saa vist ka muud moodi kui helistada kuskile raamatupidamisse ja kuulata, mida sellele küsimusele vastatakse.

Maksuameti arvamus

Maksuamet on arvanud Stebby küsimisele, mille ma ise esitasin nii:

“Kui firma kannab MTÜ-le töötajate sportimiseks mõeldud raha, siis on samuti 100 eurot maksuvaba, kui MTÜ peab arvestust kasutamiste kohta ehk arvestuse pidamine on edasi delegeeritud. Ei ole mingit varianti, kus võiks toetust pakkuda maksuvabalt ilma Tulumaksuseadusest tulenevaid reegleid täitmata. Töötajate laste heaks tehtud kulutused on maksustatavad erisoodustusmaksuga. Töötajate sportimiseks mõeldud raha annetamine MTÜ-le ei vabasta tööandjat erisoodustusmaksu arvestuse pidamisest ega maksu tasumisest, kui piirmäärasid ületatakse.”

Soosaare väited on väiklased?

Nii vastas Spordiseltsi juhataja Andres Roosma, kes on tegelikult väga mõistlik ja spordisõbralik inimene. Võtan siis enda väited hästi lühidalt kokku:

  1. Annetuste üle, mis on tehtud tegelikult oma töötajate spordikulude katteks peab arvestust pidama.
  2. Kulude eest, mis ei käi maksuvabastuse alla või on tehtud töötajate laste sportimise toetamiseks peab ettevõte makse tasuma.
  3. Spordiselts oma tegevustes ei riku kuidagi seadust. Võimalik seaduse riive tekib ainult juhul kui Spordiseltsi kliendid ei tasu makse kuludelt, millelt neid tuleks tasuda.

Ongi kõik mu väited. Kas need on väiklased? Kui jah, siis on ka maksuameti väited väiklased. Selle koha peal muidugi paljud inimesed kiiresti nõustuksid, sest maksude tasumine ei ole paljudele lemmiktegevus.

Tsiteerime Geeniuses ilmunud lugu:

MTÜ Spordiselts pakub oma liikmetele ja nende lastele tasuta või soodsamaid sporditingimusi. “Meie mittetulundusühing toetab noorte sportimist ja meie organiseerime oma liikmetele spordivõimalusi, sealhulgas ka erinevaid üritusi,” ütles MTÜ Spordiselts juhatuse liige ja asutaja Andres Roosma. 

Nende annetajate hulka kuuluvad sellised ettevõtted nagu Selver, Coop, Balbiino, Benu apteek jne. Roosma tõdes, et Stebby jaoks on nad justkui konkurendid, sest on tegutsenud juba aastakümneid. “Mis mure Stebbyl meie suhtes on, sellest ma aru ei saa,” ütles Roosma.  

Ta tõi välja, et maksuamet on seda teemat juba mitu korda kommenteerinud ning neile pole ühtegi etteheidet tehtud. “Toetajad on meiega väga rahul ja meie kulud liikme kohta jäävad tublisti alla kvartalis lubatud 100 euro. Meie summad on keskmiselt 150 eurot aastas,” kinnitas Roosma. “Ma näe mingit tõepõhja all nende väidetel, mis Stebby on. Miks selline väiklane suhtumine, kui nad nii suured tegijad on.” 

Kas Andres Roosma lükkas midagi ümber, nagu artikkel väidab? Hea oleks nüüd öelda, et ta ei kinnitanud ega lükanud ümber, aga kui peaks ühe neist valima, siis pigem ta kinnitas neid. Just sellega, et mainis oma annetajatena suuri ettevõtteid, kelle töötajad ja pereliikmed on ka nende liikmed.

Nagu minulgi, puudub ka Andres Roosmal tegelikult sissevaade oma klient-ettevõtete raamatupidamisse. Ta ei väitnud, et kliendid maksavad Spordiseltsi annetuselt erisoodustusmaksu ega ka seda, et nad seda ei tee. Samuti pole ta maininud midagi selle kohta, kas ettevõtted peavad läbi Spordiseltsi tehtud spordikulude maksuarvestust.

Andres, lepime ära!

Ma pole küll Spordiseltsiga tüli soovinud ja ütlen, et nende tegevus on igati tänuväärne ja kogu raha, mille nad sporditegevuse edendamisse ja liikumisse panustavad läheb õigesse kohta.

Ma saan aru Andres Roosma solvumisest, kui ta sai valesti aru, et ma olen Spordiseltsi süüdistanud maksupettuses, aga nagu eelnevast tekstist lugeda, siis ma seda pole kunagi teinud. Mu väited on samuti must-valgel kirjas ja nende juurde jään ma seni kuni kehtib selline maksuseadus.

Tõele vastab ka Andres Roosma väide, et olen pakkunud võimalust Spordiseltsi “ära osta”. See oli vist umbes aastal 2017 ja kuna faktiliselt MTÜ-l pole, seadusest tulenevalt, osanikke vaid on liikmed ja MTÜ-d ei saa osta ega müüa, siis pigem oli mõte selles, et võiks Spordiseltsi kliendid tuua Stebbysse (SportID-sse siis toona) ja Andres võiks siis liituda meie tiimiga või pakuksime talle mingi muu kompensatsiooni. Liiga suurelt detaile arutada ei jõudnudki, sest tema ei oli kohe kindel.

Kass Leopold ütles tuntud vene multifilmis: “Lapsed, elagem sõbralikult,” ja nii ütlen ka mina lihtsalt veel kord lõpetuseks, et Andres Roosma ega Spordiseltsi peale ma pahane ei ole ja maksupettuses neid süüdistanud pole.

Leave a Reply