Sport
Massaažist ja relvalubadest

Massaažist ja relvalubadest

Täna avaldas Elu24.ee loo sellest, kuidas Stebbys saab tööandja raha eest maksuvabalt osta relvaluba, kuid ei saa massaaži. Kuna see massaaži maksuvabastuse kadumine on teema, millele ma olen ise põhimõtteliselt vastu, siis mul on tunne, et ma tahan selle loo kommentaariks omalt poolt mõne sõna öelda.

Kas laskmine on sport?

Mind aeg ajalt paneb üllatuma mingite inimeste arusaamine, et sport ja treening saab olla ainult see, mis neile tundub, et on sport. Ikka ja jälle olen sattunud debateerima inimestega, kes räägivad, et nende meelest pole bowling sport, sest nad on näinud, et keegi joob bowlingusaalis õlut. (Siis pole äkki ka jooksmine sport, sest ma olen näinud Youtube’is videot õllemiili jooksust) Kellegi arvates pole kardisõit sport, sest sa ju lihtsalt istud autos. EMS polevat treening, sest sa ei liiguta seal piisava intensiivsusega. Ühe ettevõtte spordiklubi juhiga olen korduvalt debateerinud ka teemadel, et maadlus ja rahvatants võiksid olla Stebbyst välja jäetud, sest tegu olevat nišialadega. Kui liiga palju inimesi saavad võimalusi omas nišis endale huvitavadel aladel tegutseda, siis minevat ettevõttel töötajate sportimise arved suureks. See on midagi, millele ma olen põhimõtteliselt vastu ja kui keegi tahab, et Stebbyst need alad välja jäetakse, siis ma usun, et on võimalik paluda oma töötajatel, mitte osaleda nendel aladel. Miks peaksid kõik teised kaotama võimaluse neid spordialasid harrastada?

Laskmine on igal juhul sport ja laskmise harjutamine on treening. Seega selle üle imestada ei ole mõtet, nagu Elu24 lugu kohati tegi.

Kas relvaloa tegemine on treening või mitte, sellele ma ei oska adekvaatset hinnangut anda, kuna ei ole ise relvaluba veel taotlenud. Kui see on põhimõtteliselt tasu laskmiskoolituse eest, siis võib seda ka nii võtta, kuigi ma usun, et artiklis Roman Gnibida vastas Stebby poolt sellele küsimusele väga täpselt, et mul seda üle korrata pole mõtet.

Miks massaaž pole maksuvaba teenus?

Aga miks massaaž ei ole maksuvaba, kui tööandja seda kompenseerida soovib, välja arvatud juhul, kui see on ette kirjutatud töötervishoiu arsti poolt?

Maksuamet on võtnud mingil põhjusel sellise hoiaku ja kummalisel kombel toetab seda lähenemist ka füsioterapeutide liit. Ma olin füsiode arvamuse peale väga üllatunud, sest mu meelest peaks liit tegutsema suunal, et nende liikmetel oleks võimalikult palju tööd, mitte nende tööpõldu piirama. Seetõttu küsisin ka oma kursavennalt Indrek Tustitilt arvamust. Paljud Eesti tippsportlased peavad teda Eesti parimaks füsioterapeudiks, kuid ise ta selle liidu liige pole.

Füsioterapeutide liidu lähenemist ei pea Tustit mõistlikuks. Tema sõnul on olulise taastava efektiga nii ravimassaaž, spordimassaaž kui mitmed teised massaažiliigid ja kui oskaja füsioterapeut neid teenuseid pakub, siis nad ei ei ole millegipoolest kehvemad kui muu füsioteraapiateenus.

Seaduses pole muidugi öeldud, et massaaži maksuvaba teenusena ei saa pakkuda. Seadus ütleb hoopiski, et maksuvaba on füsioteraapia teenus, mida osutab kutsetunnistusega füsioterapeut. Massaaž on aga tegelikult üks füsioteraapia võimalikke viise ning kui kutset omav füsioterapeut pärast kliendi seisundi hindamist ütleb, et kliendi muret rahuldab kõige paremini massaaž, siis ta võib seda teenust kliendile ka osutada ja EMTA-l ei ole sellega probleemi. Ainult arvel peab olema sel juhul kirjas füsioteraapia teenus, mitte massaaž.

Füsioterapeudid sooviksid rahvast harida

Mikk Pärn, kes on füsioterapeutide liidu juhatuse liige ütles, et nende liidu juhatus toetab EMTA “massaažikeeldu” põhjusel, et nende hinnagul tuleks püüda inimesi harida sel teemal, et oma tervise edendamisel ei ei pruugi neil olla vaja massaaži, vaid mõnda muud füsioteraapia teenust. Näiteks seisundi hindamist, mõnda harjutuskava vms. Füsioterapeutide liidu soov oleks, et inimesed saaksid teadlikumaks oma pärisvajadustest.

Minu arvamus on siin selline, et sellisel kujul see meede ei ole edukas, kuna selles puudub plaan, kuidas inimesteni jõuda. Kliendid lihtsalt ei jõuagi selle füsioterapeudi juurde, kes neid hariks, kuna nad otsivad Stebbyst massaaži ja vaatavad, et seda ei saa osta ning lähevad selle asemel hoopis lasketiiru. Nii jäävad hea füsioterapeudi võimalused klienti harida ahtamaks, sest nad lihtsalt ei kohtu kunagi.

JOKK skeem on olemas

Kui nüüd aga 2 ja 2 kokku panna, siis mida ma soovitaks füsioterapeutidele. Pange oma teenuse nimeks Stebbys “füsioteraapia / massaažiteenus 30/60 minutit” vms See peaks olema lahendus, mis on JOKK. Hundid saavad söönuks ehk EMTA näeb arvel, et tegu võib olla füsioteraapia teenusega ja kui küsida pädevalt teenuseandjalt üle, siis teenuseandja osutas just seda füsioteraapia teenust, mida klient vajas. Lambad saavad samuti söönuks, sest piletid on Stebbys leitavad sõnaga massaaž ning nad on ka maksuvabalt ostetavad.

Leave a Reply